Okiem eksperta

Okres wakacyjny to dobry moment żeby zadbać o projektory pracujące w szkolnych pracowniach. Każdy sprzęt elektroniczny, który pracował przez cały rok w klasie warto obejrzeć i wyczyścić. Niektóre sprzęty jak np. projektory wymagają również okresowej konserwacji.

Sposób tej konserwacji zależy zwykle od typu projektora.Projektory pracujące w technologii LCD/3LCD posiadają filtry, które należy od czasu do czasu wyczyścić.

Dlaczego? Projektory zasysają zimne powietrze z jednej strony i wydmuchują je z drugiej. Dlatego producenci stosują filtry, których zadaniem jest ograniczenie kurzu, który mógłby dostać się do elektroniki projektora. Zanieczyszczenia, które dostają się do projektora utrudniają pracę wentylatora, który chłodzi podzespoły projektora. Z tego powodu wydajność urządzenia może się obniżyć, co może wpłynąć na skrócenie czasu pracy lampy projektora.

czyszczenie projektora

Każdy projektor ma odpowiednie informacje na temat czyszczenia filtrów zawarte w instrukcji. Jest tam opis jak często należy je czyścić, gdzie się znajdują, jak się do nich dostać, jak wyjąć itd. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy się koniecznie zapoznać z instrukcją.

Zazwyczaj czyszczenie zaczynamy od wyjęcia filtra z projektora i przedmuchania go np. sprzężonym powietrzem, które można nabyć w każdym sklepie komputerowym w postaci sprayu. Nigdy nie czyścimy filtra kiedy znajduje się w projektorze ponieważ sprężone powietrze mogłoby uszkodzić podzespoły projektora.

Pojemność oraz przepustowość takich filtrów jest ograniczona i dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Wpływa to na odpowiedni obieg powietrza wewnątrz projektora i wydłuża jego żywotność.